Forberedelse inden gulvafslibning

Få et uforpligtende tilbud
  • +1500 gode kundeanmeldelser

  • 3 års garanti på alt udført arbejde

  • Betaling når arbejdet er godkendt

Sådan sørger du for god forberedelse

Når du skal have slebet dine gulve, er god forberedelse med til at gøre hele opgaven lettere for både dig og os. Vi har samlet tre gode råd i videoen, der sikrer håndværkerne de optimale arbejdsforhold, så du får den ønskede renovering af dine gulve.

For at få mest glæde af dine gulve er det også vigtigt med den rette pleje. Du kan få helt styr på rengøring og vedligeholdelse af dine gulve ved at se vores videoer om vask af lak-, lud- og oliebehandlede gulve.

Hvis du er i tvivl om, hvordan du bedst forbereder dine rum, inden vi kommer for at slibe dine gulve, er du velkommen til at kontakte os på enten telefon eller mail.

Få et uforpligtende tilbud

Mads
Daglig leder
Martin
Gulvmand
Tobias
Marketing
Philip
Gulvmand
Nicolai
Content ansvarlig
Rafal
Maler
Dan
Kundeservice
Stefan
Indehaver
Kim
Gulvmand
Andrej
Gulvmand
Danijel
Kundeservice
Boris
Gulvmand
Anders
Marketing
Aleksandar
Projektleder
Arkadius
Maler
Bo
Kundeservice
Marco
Gulvmand
Adam
Kundeservice

Spørgsmål og svar vedr. forberedelse inden gulvafslibning

  • Selvom vi har sug på slibemaskinerne, der opsamler 95 % af støvet, kan det ikke undgås, at der efterlades en lille smule støv i rummet. Det bedste er derfor at flytte alle møbler fra rummet. Kan det ikke lade sig gøre, anbefaler vi at bruge afdækningsplast til at afdække møbler og andet inventar, der ikke kan flyttes. Det kan f.eks. være en bogreol, et tv på væggen eller døre.

  • Til at afdække dine møbler er det bedst at bruge afdækningsplast eller -tape. Med afdækningsplasten kan du dække hele køkkenet af, mens åbninger på døre og skabe kan lukkes helt tæt med tape.

    Et andet alternativ er at købe en afdækningsdør i plast, der lukker hele rummet af, så støvet ikke breder sig. Alle de nævnte afdækningsmaterialer kan købes i dit lokale byggemarked.

  • Selve gulvet skal hverken støvsuges eller vaskes. Dog skal det fejes, så eventuelle små partikler på gulvet fjernes.

    Har du åbninger i gulvet (fuger), du gerne vil have repareret inden afslibningen kan du spartle dem med plastisk træ, men det er vigtigt, at det er hærdet op, inden vi kommer og sliber. Spartelmassen kan købes i byggemarkeder i forskellige farver, så du kan finde én, der passer til farven på dit gulv.

  • Rummet skal være helt tomt, inden vi kommer og sliber, for vi har ikke mulighed for at flytte rundt på møblerne i takt med, at vi sliber og efterbehandler gulvet. Har du et stort møbel, der altid skal stå det samme sted og har en sokkel helt ned til gulvet, kan vi slibe helt ind til møblet, uden at der kommer kanter og grimme overgange.

Se flere af vores gode råd

Vi har åbent nu

Vi har åbent for telefonisk kontakt nu, så ring til os, og få et uforpligtende tilbud.
Ring os op

Vi har åbent nu

Vi har åbent for telefonisk kontakt nu, så ring eller skriv til os for et uforpligtende tilbud.
Ring på 71 96 91 91
  • Såfremt du har billeder af gulvet, så vedhæft venligst nedenfor.
    Slip fil her eller
    Max. file size: 128 MB.

    Vi har lukket for telefontid nu

    Men vi kan ringe dig op så snart vi åbner. Efterlad en besked, og vi kontakter dig snarest. Få et uforpligtende tilbud

    Vi har lukket for telefontid nu

    Men vi kan ringe dig op så snart vi åbner. Efterlad en besked, og vi kontakter dig snarest. Ring på 71 96 91 91
    • Såfremt du har billeder af gulvet, så vedhæft venligst nedenfor.
      Slip fil her eller
      Max. file size: 128 MB.

      Vi har lukket for telefontid nu

      Men vi kan ringe dig op så snart vi åbner. Efterlad en besked, og vi kontakter dig snarest.
      Få et uforpligtende tilbud

      Vi har lukket for telefontid nu

      Men vi kan ringe dig op så snart vi åbner. Efterlad en besked, og vi kontakter dig snarest.
      Ring på 71 96 91 91
      • Såfremt du har billeder af gulvet, så vedhæft venligst nedenfor.
        Slip fil her eller
        Max. file size: 128 MB.